W Zaborówcu podczas jednego z wakacyjnych turnusów był z nami wyjątkowy gość z Czech. Ksiądz Jan Svoboda z Czeskiego Cieszyna, znany ze swojego aktywnego trybu życia odwiedził nas już kilka razy. Tym razem zdecydował się podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą na temat zdrowego stylu życia oraz jego wpływu na duchowość.

Początki z postem Daniela

Ksiądz Jan dowiedział się o postach Daniela około 12 lat temu. Jego siostra była pierwszą osobą, która go o tym poinformowała. Od tamtej pory ksiądz uczestniczył w rekolekcjach w Zaborówcu już 5 lub 6 razy. „Post zdecydowanie wpłynął na moje życie w wielu aspektach. Sen zaczął być głęboki, szybka regeneracja organizmu, i nawet mentalnie czułem się świetnie” – przyznaje ksiądz Jan.

Rekolekcje z dietą warzywno-owocową także zimą

Rekolekcje z postem Daniela organizujemy przez cały rok, również zimą. Podczas jednej ze swoich wizyt w okresie zimowym, ksiądz Jan nie przegapił okazji do aktywnego wypoczynku. „Jeziora były zamarznięte i bezpieczne, więc mogliśmy jeździć na nartach biegowych. To było niesamowite doświadczenie” – dodaje.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Ksiądz Jan łączy swoje zainteresowanie zdrowym trybem życia z głęboką duchowością. Uważa, że są to dwie różne strony tej samej monety. „Wierzę, że zdrowy duch i zdrowe ciało idą w parze. Post, modlitwa i aktywność fizyczna dodają mi energii, zarówno fizycznej jak i duchowej” – zaznacza.